Q&A

Otázky a odpovede


  • Ako mám postupovať, ak si chcem objednať napríklad svadobné fotenie?

Nie je nič jednoduchšie. Stačí mi zanechať mail s Vašou predstavou o fotení. Ja Vám následne obratom pošlem zmluvu, v ktorej sú nielen zmluvné podmienky, ale aj rozpis balíčkov. Z nich si následne môžete vybrať jeden program a doriešime spoločne detaily, najlepšie na osobnom stretnutí pri šálke kávy.

 

  • Čo sa rieši pri osobnom stretnutí?

Osobné stretnutie nie je nevyhnutné, ale veľmi ho odporúčam, hlavne pri svadobnom fotení. Avšak nepodceňovala by som to ani pri fotení stužkových slávností. Na osobnom stretnutí sa budeme najprv baviť o zmluve, čo všetko zahŕňa, podpíšeme zmluvu a dohodneme sa na zaplatení zálohy. Potom príde jedna z najdôležitejších častí, a tou sú rady. Poradím Vám, čo sa pri fotografovaní smie a čo nie, čomu sa vyhýbať, alebo naopak, čo sa máme snažiť dosiahnuť. Týka sa to napríklad pózovania pri fotení rodiny na svadbe, samostatné fotografovanie novomanželov, o postojoch, výrazoch a podobne. Povieme si napríklad aj to, že ak chcete mať spomienku na prvý novomanželský božtek, tak nesmie trvať 0,25 sekundy 🙂

So stužkovancami sa dohodneme na programe, aby som mala aspoň ako-takú predstavu. Vysvetlíme si kde sa môže fotograf pohybovať, ale aj to, ako bude prebiehať samostatné fotenie, popr. fotenie s rodičmi. Dám Vám rady, ako sa pri fotení tváriť, ako pózovať, ale moja hlavná rada je stále tá istá – byť prirodzený. Je to hlavne Váš večer a Vaše spomienky, preto sa treba usmievať spontánne, nie umelo iba kvôli fotografií 😉

 

  • Čo sú to foto balíčky?

Foto balíčky sú ponuky fotografovania opäť čo sa svadieb týka, na stužkových slávnostiach sa konečná suma rozpočítava na žiaka. Vo zvolených foto balíčkoch sú uvedené detaily fotografovania, ako či si novomanželia želajú zachytiť aj prípravu a polnočnú zábavu, alebo majú záujem iba o fotenie s rodinou, obradu a začiatok hostiny. Tieto balíčky si môžete pozrieť tu: Foto Balíčky

 

  • Už sa neviem dočkať našich fotografií. Môžete mi ich poslať všetky aj neupravené?

Je to možno trošku kruté, ale nie. Dôvodom je najmä to, že fotografie sú v surovom stave a v súbore RAW, čo znamená, že nie sú ešte nijako spracované. Tieto fotografie majú taktiež inú veľkosť ako výsledné fotografie, čiže z jednej akcie môže byť kľudne okolo 100GB fotografií, a to sa predsa nedá len tak poslať. No jeden z najhlavnejších dôvodov je, že nikto neukazuje svoje surové dielo. Ani cukrár Vám predsa neodovzdá tortu bez náplne a zdobenia 🙂

No v prípade, že ste naozaj veľmi nedočkaví, sa s Vami viem dohodnúť tak, že Vám pošlem zopár už upravených ukážkových fotografií. To záleží však od osobnej dohody.

 

  • Keď si chceme objednať Vaše služby, je nutné zaplatiť zálohu?

Áno. Iba ak je predom zaplatená záloha Vám viem zaručiť, že v daný dátum nebudem mať nič iné. V opačnom prípade budem musieť uprednostniť ďalšiu ponuku.

Záloha ( 35% z plnej sumy) sa platí buď pri osobnom stretnutí v hotovosti, alebo po dohode prevodom na účet hneď po osobnom stretnutí. Ak sa záloha nevyplatí aspoň 1 mesiac pred fotografovaním, nebudem považovať Vašu objednávku za platnú a dátum posuniem ďalším zákazníkom.

 

  • Koľko fotografií nám odovzdáte?

Toľko, koľko sa mi bude dať. Nedá sa povedať presný počet, či ich bude 200, alebo 500. Avšak všetky fotografie prejdú ako úpravou, tak aj triedením. Držím sa toho, že nejde o kvantitu, ale o kvalitu 🙂 Fotografie poctivo triedim, žiadne sa neopakujú. Bežný počet odovzdaných fotografií sa pohybuje od 250 po 400 fotiek (záleží od počtu hostí, miesta fotenia a pod.).

Pri odovzdávaní upravených fotografií je taktiež možnosť výberu DVD alebo USB kľúča.

 

  •  Akú techniku používate?

Moju techniku v poslednej dobe často mením. Mojou stálicou je však telo fotoaparátu NIKON D7000 a k nemu portrétny objektív 35mm a „objektív do akcie“ 24-70mm. V mojej foto výbave nechýba ani prenosný fotoateliér, ktorý je možné zobrať so sebou všade, aby tak Vaše spomienky nadobudli čaro profesionálnej fotografie.